Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Keylogger in PC la serviciu
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Keylogger in PC la serviciu

Buna seara,

Vineri am observat ca a fost instalat in laptopul de la seviciu o aplicatie de spionaj de tip keylogger, ce retine intr-un fisier tot ceea ce se tasteaza pe respectivul PC.

Mentionez ca NU am fost anuntata in prealabil de instalarea acestui program pe PC.

Intrebarea mea este simpla: este legal acest fapt?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Ce anume sunteti autorizata sa faceti pe acel pc ? Cine a instalat aplicatia, mai precis cu acordul cui ? Dupa caz se poate vorbi de o fapta ilicita.
Daca nu ati fost anuntata, poate fi grav pentru ei. Daca ati deschis un e-mail avand acea aplicatie instalata, deja ei au comis violare de corespondenta.