avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Auto 3,5 tone + remorca usoara cu permis categoria B?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Auto 3,5 tone + remorca usoara cu permis categoria B?

Art. 30
b) Categoria B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator.

Astea trei sunt situatiile din lege in care poate fi folosit permisul categ. B.

Conditiile de la cele 3 puncte trebuies indeplinite simultan ?

O duba de mtma 3500 kg se conduce cu categ B . Punctul 2 ne da voie sa atasam o remorca de 750 kg iar punctul 3 ne interzice !

Cel mai recent răspuns: vxd , utilizator 18:38, 23 Ianuarie 2012
exact! daca depaseste 3,5 tone nu mai poate fi condus cu b chir daca i format din auto+remorca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis categ b iuliap01 iuliap01 Buna seara, As dori sa stiu daca ca posesoare a permisului de conducere categ. B, am voie sa conduc un autovehicul de 1200 kg cu o remorca de 1000 kg? (vezi toată discuția)
Permis suspendat cu propunere de dosar penal kid77xxl kid77xxl In timp ce conduceam auto proprietate personala 1687masa initiala/2160 kg masa totala autorizata tractand o rulota de 1160 kg masa initiala/1500 kg masa total ... (vezi toată discuția)
Categoria b si tr ContSters308198 ContSters308198 Salutare! Eu am permisul luat acum 13 ani, atunci am dat pt b si tr. intrebarea mea este> Pot eu sa conduc un vehicul si o remorca cu masa mai mare de ... (vezi toată discuția)