Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat cu propunere de dosar penal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat cu propunere de dosar penal

In timp ce conduceam auto proprietate personala 1687masa initiala/2160 kg masa totala autorizata tractand o rulota de 1160 kg masa initiala/1500 kg masa total autorizata care de fapt era fara accesorii(saltele,perdele,masa,draperii,vesela,etc),goala,ma deplasam sa-i fac o igienizare si instalatia electrica pentru baterie acumulator,am fost oprit de organele de politie rutiera cerandu-mi permisul de conducere si taloanele inmatriculare.Dupa ce am inmanat permisul conducere categoria B si cele doua taloane de inmatriculare,m-a intrebat daca am vreun document ca am absolvit curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor,ca depasesc greutatea ansamblului de 3500 Kg cu 160 kg si ca daca nu am sa dau o declaratie pe care am semnat-o.Agentul de politie mi-a transmis ca legea s-a schimbat in 2013 ,mi-a inapoiat taloanele si un document (dovada) pe care scrie fara drept de circulatie si intocmit dosar penal art 86 alin 2 oug 195/2002.mod.As dori sa stiu daca sunt cazuri similare si la ce sa ma astept,ce mi se poate intampla din punct de vedere legal, cat timp raman fara permis,MULTUMESC ANTICIPAT
Veti fi cercetat pentru infractiunea prevazuta de:

OUG nr.195/2002 modificata:

Art. 86. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.

Regulament:
Art. 30. - Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
a) CATEGORIA A: motocicleta cu sau fara atas;
b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;
c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

Fara permis veti ramane foarte mult timp, deoarece perioada urmaririi penale in astfel de cazuri, dureaza mult mai mult decat ar fi necesar...
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
nu este cazul sa ramaneti fara permisul de conducere!

OUG nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, cu modificările şi completările ulterioare, inclusiv modificarile intrate in vigoare la 19.01.2013 prin Legea nr.203/2012

Anexa nr. 1 la oug 195/2002

Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:

f) categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg , format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

g) categoria BE:

ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

[ link extern ]

masina: 2160 kg MTmA
rulota: 1500 kg MTmA

MTmA ansamblu = 2160+1500 = 3660 kg < 4250 kg

"<" inseamna "mai mic" sau "nu depaseste" ;)

conform pct. f) alin. 3. din Anexa 1 la OUG 195/2002 modificata prin Legea 203/2012 ansamblul de vehicule din cazul de fata se poate conduce numai cu categoria B.

mergeti si sa solicitati restituirea permisului de conducere.

numarul magic este 4250 si nu 3500.:)
cyan, moderator
LEGEA nr.203din 9 noiembrie 2012
In primul rand multumesc pentru raspunsuri.
Art. 24
(3) persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit.fpct.3 din anexa nr.1 ,in cazul in care ansamblul depaseste 3500 kg,numai ndaca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.
Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac?
Acest art mi-a aratat dl politist cand m-a oprit.
trebuie profitat de orice neclaritate a legii.

la art. 24^1 pct (3) se precizeaza ca o persoana care poseda permis cat. B poate conduce ansamblu de vehicul prevazut la lit. f, pct. 3 din anexa 1 (MTmA nu depaseste 4250 kg) numai daca fac dovada cursului de formare in cazul in care ansamblul depaseste 3500 kg.

atentie, in cuprinsul art. 24^1, alin. (3) nu se mai precizeaza masa totala maxima autorizata cand se face referire la 3500 kg.

prin urmare eu inteleg in felul urmator, dar poate gresesc, o interpretare mai clara cred o poate da un avocat:

cu categ B
1. nu poti conduce un ansamblu cu MTmA < 4250 kg daca ansamblul depaseste 3500 kg fara curs de formare;

2. poti conduce un ansamblu cu MTmA < 4250 kg daca ansamblul nu depaseste 3500 kg fara curs de formare.

masa initiala masina 1687 + masa initiala rulota (rulota era goala) 1160 = 2784 kg. < 3500 kg

cu o aparare calificata cred ca puteti scapa de urmarile dosarul penal doar cu un avertisment din partea procurorului sau cel mult o amenda administrativa.
cyan, moderator