avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... fertilizare in vitro
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

fertilizare in vitro

ce conditii trebuiesc indeplinite pt a obtine ajutor de la stat pt f.i.v.?unde sa ne adresam?
Cel mai recent răspuns: SOSInfertilitatea , utilizator 12:38, 22 Aprilie 2012
Conditii:

- varsta femeii intre 25-40 de ani;
- unul din membri cuplului sa aiba statutul de asigurat de minim 1 an;
- cuplul sa fie casatorit de cel putin 2 ani;
- niciunul din soti sa nu aiba un copil;
- femeia sa aiba rezerva de ovocite;
- femeia sa se incadreze intr-un anumit index de masa corporala (se numeste criteriu ESHRE) si este de fapt un raport intre varst, inaltime si greutate normala.

Nu se accepta in program donarea de ovocite, de sperma sau mama surogat.

Pe siteul ministerului sanatatii gasiti lista cu toate unitatile sanitare incluse in programul fertilizare in vitro si embriotransfer.

[ link extern ]
Toate detaliile sunt pe forumul SOS Infertilitatea [ link extern ]

Mult succes!:luck:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fertilizare in vitro cristidinu1974 cristidinu1974 as dori sa stiu unde se poate inscrie in programul de fertilizare in vitro al guvernului sau mai multe date (vezi toată discuția)
Fertilizare in vitro veropmd veropmd As vrea sa stiu care sunt procedurile legale care trebuiesc urmate pentru a te inscrie in programul de finantare pt fertilizare in vitro, bineinteles daca ... (vezi toată discuția)
Mama surogat, tata biologic cetatean roman si sotia tatalui cetatean candian, cum adoptam copilul? Vortex91 Vortex91 De mai bine de 7 ani eu si sotia tot incercam sa facem un copil. Am ajuns la punctul in care sigura solutie este sa folosim o mama purtatoare/surogat. Noi ... (vezi toată discuția)