Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... fertilizare in vitro
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

fertilizare in vitro

ce conditii trebuiesc indeplinite pt a obtine ajutor de la stat pt f.i.v.?unde sa ne adresam?
Conditii:

- varsta femeii intre 25-40 de ani;
- unul din membri cuplului sa aiba statutul de asigurat de minim 1 an;
- cuplul sa fie casatorit de cel putin 2 ani;
- niciunul din soti sa nu aiba un copil;
- femeia sa aiba rezerva de ovocite;
- femeia sa se incadreze intr-un anumit index de masa corporala (se numeste criteriu ESHRE) si este de fapt un raport intre varst, inaltime si greutate normala.

Nu se accepta in program donarea de ovocite, de sperma sau mama surogat.

Pe siteul ministerului sanatatii gasiti lista cu toate unitatile sanitare incluse in programul fertilizare in vitro si embriotransfer.

[ link extern ]
Toate detaliile sunt pe forumul SOS Infertilitatea [ link extern ]

Mult succes!:luck: