Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... clarificare obligatii fiscale PFA traducator
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

clarificare obligatii fiscale PFA traducator

In afara de cele doua declaratii, 200 si 220, mai trebuie depuse si alte declaratii in cazul unui traducator PFA, inregistrat la Adm. Financiara, in sistem real?
Exemplu> pe anul 2011 incasari 1200, plati 2000, pierdere fiscala 800. Cum recuperez pierderea fiscala?

In declaratia 220 pe anul 2011 declarasem un venit de 600 pentru care am platit impozit. Aceasta suma platita ca impozit pe venit stiu ca este cheltuiala nedeductibila, prin urmare nu o trec in niciuna dintre declaratii? Nu am trecut suma in Registrul de Incasari si Plati.

multumesc.
Aceasta suma platita drept impozit la stat puteati sa o treceti in registrul de casa dar nu o luati in considerare la veniturile de pe declaratia care o depuneti la finante. Faptul ca ati iesit pe pierdere anul trecut inseamna ca toti banii care i-ati achitat trimestrial ca impozit se vor compensa cu obligatiile fiscale pa cere le aveti anul acesta respectic transele de impozit trimestrial.
sonia1978 a scris:

In afara de cele doua declaratii, 200 si 220, mai trebuie depuse si alte declaratii in cazul unui traducator PFA, inregistrat la Adm. Financiara, in sistem real?

Pana la data de 25 februarie trebuie sa mai depuneti D392A (daca sunteti platitor de TVA sau D392B (daca sunteti neplatitor deTVA).
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/art...
[ link extern ]
L.C.
Laura Ciobeica, moderator