Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale COntract sponsorizare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

COntract sponsorizare

Am si eu o intrebare legata de un contract de sponsorizare si de conditiile legale de desfasurare. O persoana cu un suflet mare vrea sa ma ajute si vreau sa stiu daca se poate pentru problema mea si care ar fi conditiile. Eu am nevoie de un aparat dentar in valoare de 1500 lei si din pacate nu mi-l permit. Se poate face sponsorizare pentru asa ceva? sau doar pentru cazuri mai grave? si ce acte sunt necesare pentru aceasta?

Va multumesc anticipat!
Cu stima, Ank.
Daca veti primi suma care va este necesara prin act de mecenat, trebuie sa aplicati dispozitiile Legii nr.32/1994 modificata privind sponsorizarea, care prevede :

Art.1
(4) Actul de mecenat se incheie in forma autentica in care se vor specifica obiectul, durata si valoarea acestuia.

Deci,pentru a se recunoaste actul de mecenat, acesta trebuie incheiat de catre parti la notar.