Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Un copil major poate fi coasiguratul unuia dintre ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Un copil major poate fi coasiguratul unuia dintre parinti?

buna ziua,
in cazul in care copilul are peste 18 ani si nu realizeaza venituri, dar nici la scoala nu mai merge, poate fi coasiguratul unuia dintre parinti?
am gasit in codul fiscal un articol, art. 56 alin 3 care spune ca
(3) Persoana în întretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pâna la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile nu depasesc 250 lei lunar. daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna daca se aplica si in cazul de mai sus.

multumesc.
Articolul 56 din Codul Fiscal se refera la Deducerea personala .
(1)Persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala, acordata pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza.

(2) Deducerea personala se acorda pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de pana la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane in intretinere – 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoana in intretinere – 350 lei;
- pentru contribuabilii care au doua persoane in intretinere – 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane in intretinere – 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane in intretinere – 650 lei.
Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii cuprinse intre 1.000,01 lei si 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive fata de cele de mai sus si se stabilesc prin ordin al ministrului finantelor publice.
Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acorda deducerea personala.

In cazul dvs. nu se aplica aceasta prevedere.
In aceste conditii fiul dvs. , daca nu beneficiaza de somaj dupa absolvirea scolii, va trebui sa se prezinte la CJAS pentru a face asigurarea de sanatate, in conditiile legii 95/2006,
mnd a scris:

buna ziua,
in cazul in care copilul are peste 18 ani si nu realizeaza venituri, dar nici la scoala nu mai merge, poate fi coasiguratul unuia dintre parinti?
am gasit in codul fiscal un articol, art. 56 alin 3 care spune ca
(3) Persoana în întretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pâna la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile nu depasesc 250 lei lunar. daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna daca se aplica si in cazul de mai sus.

multumesc.

Reglementarea specificata de dvs.se refera doar la definirea persoanei in intretinere pt.acordarea deducerii personale suplimentare la plata impozitului/salariu.
In cf. cu prevederile legale,insa,caliate de coasigurat al unui asigurat la sanatate pot avea doar sot/sotie,copil /parinte,dar nu si parinte copil,deci fiul dvs. nu va putea avea aceasta calitate .Pt.a putea beneficia de servicii medicale va trebui sa incheie un contract de asigurare cu casa de sanatate,pe numele sau.