Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare procent diminuare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare procent diminuare teren

Buna ziua.Am o problema si poate ma puteti ajuta.Mama mea a mostenit o suprafata de teren dar cand a fost pusa in posesie si i-a fost eliberat titlul de proprietate ,a fost pusa in posesie cu 20% mai putin teren fata de cat era in actele de mostenire,asa era legea atunci(cred ca 1994).Intre timp mama a decedat si noi copiii, am mostenito(5 copii). Acum mai avem sanse sa recuperam acea suprafata reprezentand acei 20% retinuti,avand in vedere ca nu am depus acea cerere de reconstituire a proprietatii ,in termenul prevazut de lege(31 dec 1998)Cei de la primarie ne-au spus ca nu mai avem nici o sansa deoarece terenul a intrat in proprietatea primariei.Mentionez ca terenul e format din mai multe parcele atat intravilant cat si extravilant.Va multumesc
Trebuia sa formulati cerere de retrocedare a suprafetei de teren diminuate, pana la data de 30.11.2005 (legea 247/2005). Puteti introduce o actiune in instanta, avand ca parati comisia locala si judeteana de fond funciar si OCPI-ul judetean, pentru punerea in posesie a suprafetei si emiterea titlului de proprietate aferent, legandu-va direct de prima cerere formulata, insa daca primaria se apara si indica faptul ca nu ati formulat o noua cerere pentru diferenta de suprafata in termenul legal, exista sansa ca instanta sa va respinga actiunea ca tardiva si inadmisibila.