avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract de asigurare la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract de asigurare la somaj

Buna ziua,
Doresc sa inchei un contract de asigurare la somaj.
Initial am incheiat contract de asigurari pentru pensie si sanatate.
In baza unui act care dovedeste ca am o sursa de venit voi incheia aceasta asigurare pentru somaj.
Care este suma la care ma pot asigura ? Contravaloarea pe care o voi plati lunar este raportata la venitul lunar?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:36, 23 Ianuarie 2012
1. - Conform Legii 76/2002 se poate asigura în sistemul asigurarilor pentru somaj orice persoana care realizeaza venituri din activitati desfasurate potrivit legii, si care nu sunt asigurate prin efectul legii.
- Persoanele fizice pot incheia contract de asigurare pentru somaj cu agenţia pentru ocuparea fortei de munca in a carei raza teritoriala isi au domiciliul, daca au cel putin varsta de 18 ani si sunt asigurate in sistemul public de pensii si in sistemul asigurarilor sociale de sanatate.
- Venitul lunar pentru care se face asigurarea nu poate fi mai mic decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, stabilit potrivit legii (acum = 700 lei), si mai mare decat echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut, stabilit potrivit legii, in vigoare in luna pentru care se plateste contributia de asigurare pentru somaj.
- Contributia lunara este de 0,5% din venitul asigurat, deci minimum este 3,5 lei.

2. Asadar daca indepliniti conditiile legale puteti incheia contract de asigurare pentru somaj.
Va multumesc,
As vrea sa imi precizati daca contributia lunara este legata de venitul lunar realizat, adica daca ma pot asigura la o suma mai mare decat 0,5% din venitul meu.
Multumesc,
1. In mesajul anterior am scris:
- Venitul lunar pentru care se face asigurarea nu poate fi mai mic decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, stabilit potrivit legii (acum = 700 lei), si mai mare decat echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut, stabilit potrivit legii, in vigoare in luna pentru care se plateste contributia de asigurare pentru somaj.


2. - Deci venitul minim asigurat este de 700 lei iar cel maxim este 5 ori castigul salarial mediu brut din luna pentru care platiti contributia.
- Castigul salarial mediu brut este stabilit de Institutul National de Statistica in fiecare luna.

3. Procentul de 0,5% se aplica asupra venitului asigurat, specificat in contratctul de asigurare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract cu itm-ul danielamihai10 danielamihai10 As vrea sa-mi inchei cartea de munca pe care o am la firma mea,dar pentru ca vreau sa-mi mearga in continuare as vrea sa stiu unde trebuie sa merg sa fac un ... (vezi toată discuția)
Contributie la fondurile de somaj, pensii si sanatate Lacd Lacd Buna ziua, O persoana care nu este angajata, poate contribui la fondul de somaj, pensii si sanatate. Cat ar fi suma de plata? Multumesc! (vezi toată discuția)
Contributii somaj pfa promocris promocris Am un PFA pe care l-am inregistrat la ANAF din martie 2012 .Am platit impozit pe venit si pe sanatate, dar nu m-am inregistrat pentru somaj . Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)