Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... daca achit sulta pot intra in casa?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

daca achit sulta pot intra in casa?

si daca achit in totalitate sulta catre fostul sot acest lucru imi permite intrarea in casa castigata in urma partajului?sau tot asa va trebui sa merg pe ordonanta de evacuare si executarea acesteia?unde si cui achit aceasta sulta ptr ca fostul nu are intentia de a intra in posesia ei ci doar intentia de a locui in continuare acolo.
In urma achitarii sultei deveniti propietarul intregului imobil.Este adevarat ca daca fostul sot refuza sa paraseasca imobilul va trebui sa promovati actiune in evacuare.Dar in acelasi timp puteti promova ordonanta presedintiala de evacuare care va scurta evacuarea ''de facto''.
La executorul judecatoresc.Nu asteptati prea mult,caci va poate executa silit fostul sot.Si poate adauga cheltuieli de executare.Din cate stiu eu,trebuie sa-i deschideti proces pentru evacuare.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
simonaoprica a scris:

La executorul judecatoresc.Nu asteptati prea mult,caci va poate executa silit fostul sot.Si poate adauga cheltuieli de executare.Din cate stiu eu,trebuie sa-i deschideti proces pentru evacuare.

Are cumva sentinta definitiva si irevocabila in urma achitarii sultei????? Nu are.Atunci va trebui sa promoveze actiune in evacuare.
andymaurul, utilizator
Ma scuzati ca v-am oripilat asa de tare prin raspunsul meu.
Dar unde scrie ca nu o are?
sentinta este definitiva si irevocabila,vb de sentinta data de curtea de apel in urma recursului.ceea ce am inteles eu este ca si chiar daca ii achit sulta tot nu il pot scoate din casa decat cu ordonanta presedintiala de evacuare care durewaza cateva luni si apoi executarea acesteia care la fel va mai dura cateva luni cu tot cu redactarea si investirea acelei hotarari.