avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA solicitare rambursare TVA-decont
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

solicitare rambursare TVA-decont

Buna seara.
In situatia in care, ca urmare a solicitarii rambursarii TVA, s-a stabilit de catre inspectorii de la finante ca o parte din TVA nu este deductibila, suma respectiva se va trece in decont la randul 34 sau nu, daca nu s-a achitat pana la data depunerii decontului? Dar penalitatile aferente?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ramona chisalita , utilizator 21:02, 24 Ianuarie 2012
34 Diferenţe de TVA de plată stabilite de organele de inspecţie fiscală prin decizie comunicată şi neachitate până la data depunerii decontului de TVA.
Penalitatile nu le veti trece in decont.
Multumesc pentru raspuns.
Dar in contabilitate cum inregistrez operatiunile aferente TVA-ului?
Inca nu am primit in cont diferenta de Tva, dar ma gandesc ca trebuie inregistrata cumva in contabilitate...
Multumesc
Cand ati solicitat rambursarea de tva ati creat un cont 4424 analitic.
La rambursarea sumei inregistrati 5121-4424 analitic
dar diferenta ce nu a fost acceaptata la plata?
e corect 635=4424?
iar penalitatile: e corect 6581=4424?
si atunci se soldeza 4424 cu incasarea in 5121 si cu operatiunile de mai sus...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizia de impunere in urma inspectiei fiscale kamy_nora kamy_nora Buna ziua, Am avut un control fiscal in urma caruia am primit o Decizie de Impunere cu un impozit pe profit suplimentar de 704 lei cu dobanzi de 196lei si ... (vezi toată discuția)
Sold tva gina.lucia gina.lucia Pentru o societate la care depun decl la trimestru am cerut rambursarea TVA-ului in decontul din 09.2014 si banii mi-au intrat in februarie 2015. In ... (vezi toată discuția)
Custodie produs finit xinom xinom In anul 2009 am avut in custodie o cantitate de grau din care o parte am vandut iar o parte a \"disparut\". La controlul fiscal din 2010 ni s-a cerut ... (vezi toată discuția)