Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA solicitare rambursare TVA-decont
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

solicitare rambursare TVA-decont

Buna seara.
In situatia in care, ca urmare a solicitarii rambursarii TVA, s-a stabilit de catre inspectorii de la finante ca o parte din TVA nu este deductibila, suma respectiva se va trece in decont la randul 34 sau nu, daca nu s-a achitat pana la data depunerii decontului? Dar penalitatile aferente?
Multumesc.
34 Diferenţe de TVA de plată stabilite de organele de inspecţie fiscală prin decizie comunicată şi neachitate până la data depunerii decontului de TVA.
Penalitatile nu le veti trece in decont.
Multumesc pentru raspuns.
Dar in contabilitate cum inregistrez operatiunile aferente TVA-ului?
Inca nu am primit in cont diferenta de Tva, dar ma gandesc ca trebuie inregistrata cumva in contabilitate...
Multumesc
Cand ati solicitat rambursarea de tva ati creat un cont 4424 analitic.
La rambursarea sumei inregistrati 5121-4424 analitic
dar diferenta ce nu a fost acceaptata la plata?
e corect 635=4424?
iar penalitatile: e corect 6581=4424?
si atunci se soldeza 4424 cu incasarea in 5121 si cu operatiunile de mai sus...