Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cine suporta un concediu medical in continuare, pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cine suporta un concediu medical in continuare, pentru aceeasi afectiune?

Buna dimineata!

Ma puteti ajuta cu un raspuns, va rog :

am un cm initial cod indemnizatie 06, diagnostic 651 pe 6 zile calendaristice(5 lucratoare) - se suporta de angajator

si al 2-lea CM in continuare , cod diagnostic la fel 651, 14 zile calendaristice, 9 zile lucratoare. Daca s-a schimbat codul de indemnizatie din 06 in 01, primele 5 zile lucratoare din cele 9 se suporta de angajator ?si restul de 4 de fnuass? sau toate se suporta de fnuass?

multumesc!
este in continuare si se suporta din fnuass
anymaryh a scris:

Buna dimineata!

Ma puteti ajuta cu un raspuns, va rog :

am un cm initial cod indemnizatie 06, diagnostic 651 pe 6 zile calendaristice(5 lucratoare) - se suporta de angajator

si al 2-lea CM in continuare , cod diagnostic la fel 651, 14 zile calendaristice, 9 zile lucratoare. Daca s-a schimbat codul de indemnizatie din 06 in 01, primele 5 zile lucratoare din cele 9 se suporta de angajator ?si restul de 4 de fnuass? sau toate se suporta de fnuass?

multumesc!

Al doilea cm se suporta integral din FNUASS,fiind vorba de un certificat de concediu medical în continuare prin care s-a prelungit un concediu medical anterior neîntrerupt pentru aceeaşi afecţiune.

@titiana,

nu este suficient ca cmul sa fie in continuare,trebuie sa fie si aceeasi afectiune,adica acelasi cod de boala.
ContSters136493, utilizator