avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cine suporta un concediu medical in continuare, pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cine suporta un concediu medical in continuare, pentru aceeasi afectiune?

Buna dimineata!

Ma puteti ajuta cu un raspuns, va rog :

am un cm initial cod indemnizatie 06, diagnostic 651 pe 6 zile calendaristice(5 lucratoare) - se suporta de angajator

si al 2-lea CM in continuare , cod diagnostic la fel 651, 14 zile calendaristice, 9 zile lucratoare. Daca s-a schimbat codul de indemnizatie din 06 in 01, primele 5 zile lucratoare din cele 9 se suporta de angajator ?si restul de 4 de fnuass? sau toate se suporta de fnuass?

multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 19:31, 24 Ianuarie 2012
este in continuare si se suporta din fnuass
anymaryh a scris:

Buna dimineata!

Ma puteti ajuta cu un raspuns, va rog :

am un cm initial cod indemnizatie 06, diagnostic 651 pe 6 zile calendaristice(5 lucratoare) - se suporta de angajator

si al 2-lea CM in continuare , cod diagnostic la fel 651, 14 zile calendaristice, 9 zile lucratoare. Daca s-a schimbat codul de indemnizatie din 06 in 01, primele 5 zile lucratoare din cele 9 se suporta de angajator ?si restul de 4 de fnuass? sau toate se suporta de fnuass?

multumesc!


Al doilea cm se suporta integral din FNUASS,fiind vorba de un certificat de concediu medical în continuare prin care s-a prelungit un concediu medical anterior neîntrerupt pentru aceeaşi afecţiune.


@titiana,

nu este suficient ca cmul sa fie in continuare,trebuie sa fie si aceeasi afectiune,adica acelasi cod de boala.
Ultima modificare: Marți, 24 Ianuarie 2012
ContSters136493, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor concediu medical rodia rodia Am urmatoarea situatie: In luna febr.2010 am avut un c.medical cu cod indemnizatie 06(urgenta chirurgicala). In luna martie am 2 concedii medicale pt.acelasi ... (vezi toată discuția)
Concediu medical comancorinaadelina comancorinaadelina Buna ziua, Pentru luna august am un salariat cu 2 certificate de concediu medical, si anume: a). 02-05 august, initial, cod ind. 01, cod diag. 653 b). ... (vezi toată discuția)
Concediu medical pitirut pitirut Va rog sa-mi spuneti unde gasesc explicatii precise privind zilele de CO suportate de FNUASS si de Societate,am urmatorul caz in luna oct/2011: - 5 zile co ... (vezi toată discuția)