Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cm salariat nou intrat in unitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cm salariat nou intrat in unitate

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu calculul salariului pentru un angajat care are brut 1400 lei incepad cu 15 iulie 2016 cand a fost angajat la noi. Pentru luna decembrie am in perioada 1-13 dec CM cu 100% si din 14-31 dec CM 75%. Cat suport eu si cat din fnuass? Salariatul nu are 6 lunilucrate i unitate pt medie, ce e de facut? Va rog sa ma ajutati?
marcelctin, utilizator
Ca sa beneficieze de plata concediului medical trebuie sa aiba minim 22 zile lucrate in ultimele 12 luni. Media zilnica a bazei de calcul se face in functie de timpul efectiv lucrat in unitate conform formulei= (suma veniturilor aferente perioadei lucrate/ nr.total zile lucrate)x procent afectiune. Societatea suporta 5 zile calendaristice, iar restul FNUASS. Pentru ca sunt 2 concedii medicale pentru 2 afectiuni, calculul se face separat pentru fiecare concediu medical. In concluzie angajatorul suporta pentru fiecare concediu medical cate 5 zile calendaristice din care plateste numai zilele lucratoare.
@roxana69:
Nu este corect ceea ce ati scris.

@marcelctin:
Primul certificat medical este "initial" cod 06, iar urmatorul este "in continuare" cod 01.
Angajatorul plateste doar zilele lucratoare incluse in primele 5 zile calendaristice, restul zilelor lucratoare din perioada de concediu medical se suporta din FNUASS.

Calculul se face astfel:
- se face suma veniturilor si a zilelor lucrate din 6 luni anterioare:
= noiembrie - 1400 lei - 21 zile
= octombrie = 1400 lei - 21 zile
= septembrie - 1400 lei - 22 zile
= august = 1400 lei - 22 zile
= iulie - 1400/21x11=733 lei - 11 zile
= iunie - 0 lei - 0 zile
total = 6333 lei - 97 zile
media zilnica = 6333 : 97 = 65.29 lei

Fluturas decembrie 2016:
2 zile angajator = 2 x 65.29 x 100% = 131 lei
6 zile FNUASS 100% = 6 x 65.29 = 392 lei
12 zile FNUASS 75% = 12 x 65.29 x 75% = 588 ;ei
Total brut = 1111 lei
CAS = 99 lei
somaj = 0
CASS = 0
Venit net = 1111 - 99 = 1012
Baza calcul impozit = 1012 - 300 (ded.pers) = 712
Impozit = 712 x 16% = 114
Salariu net = 1012 - 114 = 898 lei

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:

ART. 37
(1) În situaţia în care unui asigurat i se acordă în aceeaşi lună două sau mai multe concedii medicale pentru afecţiuni diferite, fără întrerupere între ele, indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se calculează şi se plăteşte separat, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005.
(2) În situaţia în care unui asigurat i se acordă două sau mai multe concedii medicale pentru aceeaşi afecţiune, fără întrerupere între ele, durata lor se cumulează, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005. În această situaţie, la calculul indemnizaţiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se menţine baza de calcul determinată pentru certificatul de concediu medical iniţial.
(3) În situaţia în care unui asigurat i se acordă în aceeaşi lună două certificate de concediu medical, care se suprapun pentru o anumită perioadă, indemnizaţia se calculează după cum urmează:
a) pentru primul certificat de concediu medical, indemnizaţia se va calcula numai pentru zilele cuprinse între data începerii valabilităţii acestuia şi data începerii valabilităţii celui de-al doilea certificat medical, iar pentru zilele rămase peste care se suprapune perioada celui de-al doilea certificat medical se va înscrie în rubrica «Observaţii» a certificatului de concediu medical «Suprapunere cu CM seria .....nr. ..............»;
b) pentru al doilea certificat medical, a cărui începere se suprapune peste perioada de valabilitate a primului certificat medical, indemnizaţia se calculează în mod corespunzător, pentru toate zilele cuprinse în perioada de valabilitate a acestuia.
(4) În situaţia în care unui asigurat i se acordă certificat de concediu medical pentru o anumită perioadă, iar asiguratul doreşte să îşi reia activitatea profesională înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzător, de către medicul prescriptor.
ana-cer, moderator
Aveti dreptate , dar m-am gandi ca s-a schimbat procentul si nu mai poate fi aceeasi afectiune. Daca avem două concedii medicale, unul în prelungirea celuilalt, fără întrerupere, condiţia ca cel de-al doilea concediu medical să fie „în continuare“ este îndeplinită dacă codul de diagnostic de pe cele două concedii medicale este acelaşi.
De obicei, se elibereaza certificate medicale cu cod 06 - urgenta (100%) pana la 5 zile, umate de alte certificate "in continuare" cu cod 01 (75%), pentru aceeasi afectiune.
In cazul prezentat, urgenta a fost mai mare de 5 zile (a fost in spital), dar afectiunea sigur a fost aceeasi (codul de diagnostic).
Schimbarea codului de indemnizatie are efect doar asupra procentului de calcul, problema cu stabilirea certificatului medical "in continuare" depinde doar de codul de diagnostic.

Normele de aplicare a OUG nr.158/2005:

ART. 18^1
(1) La externarea pacientului din spital, medicul curant eliberează certificatul de concediu medical în condiţiile art. 18, cu înscrierea codului de indemnizaţie corespunzător, cu excepţia codului de indemnizaţie de urgenţă (06).
(2) Pentru situaţiile în care certificatul medical acordat pentru perioada internării în spital are înscris codul de indemnizaţie de urgenţă (06), este obligatorie eliberarea unui nou certificat medical pentru perioada acordată la externare.

ART. 31
În caz de urgenţe medico-chirurgicale, pentru care gradul de severitate al bolii nu impune internarea în spital, concediul medical se acordă de medicul care a asistat urgenţa (medic de familie, medic din ambulatoriul de specialitate, de la camera de gardă, structuri de primire urgenţe, ambulanţă, centru de permanenţă), pentru o perioadă de maximum 5 zile calendaristice. Dacă incapacitatea temporară de muncă se menţine, concediul medical poate fi prelungit de medicul curant, pentru aceeaşi afecţiune, dar nu pentru cod de indemnizaţie de urgenţă (06), în condiţiile şi pe duratele stabilite de lege.