Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... imposibilitatea achitarii ratelor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

imposibilitatea achitarii ratelor

buna ziua,
in sept. 2009 am contractat un credit de nevoi personale girat de soacra mea. in iul. 2010 mi-a fost redus salariul cu 25%, iar din iun. 2011 nu am mai putut achita ratele deloc, deoarece am ramas si fara loc de munca. detin o casa impreuna cu sotul meu, soacra mea lucreaza in continuare, creditul nu este unul ipotecar, sotul meu nu inregistreaza nici el venituri si avem si doi copii minori. va rog sa-mi spuneti ce pot face in situatia de fata ( in afara de achitarea ratelor) si daca girantului ii poate pune banca poprire pe salariu, a. i. sa achite numai ea pana la inregistrarea de venituri din partea mea.
va multumesc.
Ati fost la banca sa le explicati situatia si sa cereti o reesalonare a datoriilor? Raspunsul la intrebarea dvs. este da, se poate sa ii puna poprire girantului pe veniturile lui.
va multumesc pentru raspuns. da, am fost la banca sa prezint situatia in care ma aflu si aceasta mi-a spun sa-mi aduc ratele la zi si pe urma mai "vorbim", lucru pe care nu-l pot face, evident. deci, se poate ca girantului sa-i opreasca din veniturile realizate...
o zi buna!