Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire

am avut o matusa care dupa 25 de ani de casatorie a divortat si sa facut partaj cu sotul ei, dupa 10 ani sa recasatorit cu fostul sot mutanduse si locuind la el, dupa 7 ani de casatorie matusa a decedat. Intrebarea mea este daca am dreptul la mostenire din partea ei , daca da ...de ce ??/...daca nu.. de ce nu ?????? ms mentionez ca ei nu au avut copii .
marius_no87, utilizator
Important de stiut este daca exista sot supravietuitor si descendenti ai matusii.Existenta acestor succesibili inlatura colateralii privilegiati( frati si surori si descendentii acestora)
Doar descendentii inlatura de la mostenire celelalte categorii de mostenitori. Sotul supravietuitor vine in concurs cu acestia. Deci, daca matusa dvs. nu a avut copii (chiar si adoptati) ori nepoti (mostenitori din clasa 1), dvs., in calitate de mostenitor colateral privilegiat din clasa 2 (nepot de frate/sora pana la gradul 4 inclusiv) veniti la mostenire in concurs cu sotul supravietuitor pentru bunurile proprii ale acesteia si cota sa din bunurile comune. Cota dvs. va fi influentata daca mai exista si alti mostenitori din clasa a 2-a (alti frati/surori/nepoti - presupunand ca parintii matusii sunt decedati deja). Daca nu sunt, impartiti cu "unchiul" jumi-juma (ca sa zic asa)(daca nu exista un testament al matusii in favoarea sotului, caz in care nu luati nimic)