avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul punctului de pensie anual :exemplu practic!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul punctului de pensie anual :exemplu practic!

Cum se calculeaza punctul lunar si anual in acest caz:
-anul de referinta este 1976;
-retributia tarifara lunara este:1468 lei/ luna (7.20 lei/ora):
-salariul mediu anual brut pe 1976 este:1964 lei;
-salariul mediu anual net pe 1976 este: 1712 lei.
Stiind ca pina la 1 iulie 1977 se foloseste la calculul punctului lunar de pensie valoarea salariului brut pe economie (1964 lei) ,ma poate lumina cineva cum se calculeaza valoarea punctului lunar si a celui anual pentru anul dat ca exemplu?????
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: calcris , utilizator 08:28, 28 Martie 2021
1468:1964=0,74745 punctaj lunar.Daca s-a lucrat in toate cele 12 luni cu acelasi salariu,punctajul anual ramane acelasi.Daca nu,se aduna punctajele lunare si se imparte la 12.
Multumesc frumos d.lui Mircea Carp, precis ca intotdeauna!!! O zi buna!( am inteles ca ninge, cine stie ce farmec mai are sa vezi cum ninge cind esti la pensie ???? banuiesc ca....depinde de............pensie!!!!!)=D>
Carp Mircea a scris:

1468:1964=0,74745 punctaj lunar.Daca s-a lucrat in toate cele 12 luni cu acelasi salariu,punctajul anual ramane acelasi.Daca nu,se aduna punctajele lunare si se imparte la 12.


Dar daca am inceput sa lucrez doar din 1 Oct. 1976. Am trei luni de contributie. Punctul anual se obtine tot prin impartirea cu 12?
Se aduna punctele pe cele 3 luni si se imparte la 12.
Ex:3 puncte:12=0,25 puncte pe anul 1976.
Adica desi am 3 puncte pentru ca am platit destul de mult (azi ar echivala cu o contributie la un salar de cca 6300/1500 euro) ma voi alege in final cu 0.25 puncte pentru anul 1976 si vli lua o pensie diminuata in ciuda contributiei reale.
Matematic impartirea cu 12 duce in realitate la o medie lunara pe un anumit an a punctului de pensie. Logica si bunul simt ar spune sa fac media in exemplu nostru (anul 1976) prin impartirea cu 3, ca sa nu mi se minimalizeze atat de brutal contributia mea din 1976.
Oricum multumesc pentru interventie si raspuns.

Alte discuții în legătură

Punctajul pensie DumitruIon DumitruIon Cum se obtine valoarea finala a coeficientului punctaj de pensie? Dupa obtinerea punctajelor anuale si adunarea lor LA CIT SE IMPARTE? La stagiul complet sau ... (vezi toată discuția)
Depasire stagiu minim cotizare daiciulescugica daiciulescugica Buna seara, ma intereseaza sa stiu daca se adauga procent suplimentar la calcul pensie pentru limita de varsta,care sa fie in functie de anii cu care s-a ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie paulacarmen paulacarmen Ma numesc Mitran Paula Carmen, sunt nascuta pe 8 martie 1953, iar anul acesta m-am pensionat la limita de varsta, avand o vechime de 25 de ani in domeniul ... (vezi toată discuția)