Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare imobil

Doresc sa stiu daca pentru un apartament care are doi proprietari coindivizari in cote de 50-50 numai unul poate introduce actiune in evacuare a chiriasilor care nu au mai achitat chiria? Precizez ca amandoi proprietarii sunt de acord!
actiunea trebuie introdusa de amandoi
hm...
o data afirmi faptul ca "Doresc sa stiu daca pentru un apartament care are doi proprietari coindivizari in cote de 50-50 numai unul poate introduce actiune in evacuare a chiriasilor" si apoi "amandoi proprietarii sunt de acord"

deci ambii proprietari sunt de acord...sau nu.... ?
dati-mi temeiul juridic va rog
Da ambii sunt de acord, insa numai eu am introdus actiunea de evacuare.