Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cand se prescrie o datorie?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cand se prescrie o datorie?

Din lina august 2009 nu am platit la creditor. Datoria a fost cumparata de o firma de recuperari. Sunt sunat de la aceasta firma foarte des. Ce sa fac in aceasta situatie?
gi-jane2, moderator
pana nu primiti o somatie scrisa de la un executor judecatoresc sunteti inca in regula. in momentul in care primiti inseamna ca s-a inceput executarea silita a bunurilor dumneavoastra si veti putea formula contestatie la executare daca exista motive pentru care nu ar trebui sa va execute silit. Atentie deci la somatie de plata din partea unui executor judecatoresc. Termenul de prescriptie este de 3 ani. Dupa 3 ani nu va mai pot executa silit.
trebuie sa aveti in vedere si intreruperea cursului prescriptiei .
nu cred ca nu si-au luat masuri de precautie. probabil ca ati primit si un plic acasa cu suma ce o aveti de plata.
de principiu ,functie de suma ce o aveti de achitat puteti ajunge la un consens cu cei de la firma de recuperari.
intreruperea cursului prescriptiei (data de la care incepe sa curga un nou termen de prescriptie) are loc in urmatoarele cazuri:

- pe data indeplinirii de catre debitor, inainte de inceperea executarii silite sau in cursul acesteia, a unui act voluntar de executare a obligatiei, ori recunoasterii in orice alt mod a datoriei;
- pe data depunerii cererii de executare silita;
- pe data trimiterii spre executare a titlului executoriu in conditiile art 453 alin 2 CPC;
- pe data indeplinirii in cursul executarii silite a unui act de executare;
- pe data depunerii cererii de reluare a executarii silite, in conditile art. 371 ind 6 alin 1 CPC;
- in alte cazuri prevazute de lege;