Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Noua taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Noua taxa auto

Buna iziua,am si eu o intrebare:Ce se intampla cu taxa daca eu ca potential cumparator al unei masini inscrise dupa 2007 pentru care a fost platita taxa auto castigata apoi in instanta si restituita proprietarului de drept,mai trebuie platita inca o data deoarece ea s-a restituit proprietarului de la care o cumpar sau nu?
Conform legii nr. 9 din 2012, art. 4 alin. 2 veti fi obligat sa platiti taxa "Obligatia de plata a taxei intervine si cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule". In viziunea celor de la inmatriculari taxa nu a fost platita, chiar daca a fost castigata in instanta si restituita proprietarului actual. Va vor spune ca este prima transcriere.
sa inteleg ca daca doresc achizitionarea unui autovehicul trebuie ca proprietarul sa fi platit taxa de prima inmatriculare fara a o recupera ulterior?si daca da unde pot verifica acest lucru ?
Nu ne lamureste nimeni?
Solicitati proprietarului sa va faca dovada ca a platit taxa, sa va remita o copie dupa documentul de plata. Daca nu il mai are sa obtina o copie de la organul fiscal unde a platit.
da...astazi am sunat la inmatriculari si mi-au spus ca daca proprietarul a platit taxa si a recuperato ulterior in instanta la prima transcriere cumparatorul va fi nevoit sa o plateasca din nou.pentru a verifica daca a fost sau nu platita serviciul de inmatriculari auto solicita celui care vrea sa inscrie autoturismul o dovada de la anaf cum ca taxa a fost p[latita si nu s-a restituit proprietarului de drept.