Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificarea functiei in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificarea functiei in revisal

Buna ziua.
In momentul in care modific o functie, revisalul poate fi trimis in 20 de zile lucratoare sau trebuie trimis in aceeasi zi cu modificarea adusa?
Conform art. 4 alin. (2) din HG 500/2011, "se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.
Va multumesc mult pt raspuns.
Pentru un moment am crezut ca am completat gresit revisalul.....
In Hg 500/2011 nu-mi era clar ca pot completa in revisal in 20 zile lucratoare de la aparitia modificarii functiei. Nu mai stiam de unde am ramas cu ideea asta, dar acum mi-am dat seama ca din art. 17 Lg 53/2003.
Modificarea se transmite prin revisal el tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata.

In speta , este vorba despre un termen de 19 zile lucratoare calculat de la data intervenirii modificarii.