Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare functie

Codul muncii imi da dreptul sa modific felul muncii uni angajat cu acordul lui, adica sa il trec de la o functie la alta...CORECT??
Care este termenul de transmitere a REVISAL-ului privind aceasta modificare, prin act aditional?( 20 de zile:)?

Multumesc
Termenul de transmitere a REVISAL-ului este de 19 zile lucratoare de la data intervenirii modificarii.

art.4 din HG nr.500/2011:

2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.
....