Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Medicina Muncii - mesaj catre angajatori si angajati
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Medicina Muncii - mesaj catre angajatori si angajati

Angajatori, respectiv angajati, verificati ecusonul medicului care efectueaza examenul clinic la angajare sau examenul clinic periodic si nu aceptati sa faceti ilegal (incepind cu 01.01.2011) contract de prestari de servicii medicale de medicina muncii, respectiv nu acceptati sa fiti examinati ilegal (incepind cu 01.01.2011) de catre acestia, daca nu sint medici specialisti de medicina muncii.

Temeiul legal e HG 355/2007 actualizata pina la 19.01.2012 prin HG 1/2012:

"Art. 4
(1) Supravegherea sănătăţii lucrătorilor este asigurată de către medicii specialişti de medicina muncii.
((2) Până la data de 31 decembrie 2010, medicii specialişti în medicină generală ori în medicină de familie, care au obţinut, potrivit legii, atestat în specialitatea medicină de întreprindere, pot desfăşura activităţi în domeniul supravegherii sănătăţii lucrătorilor, cu excepţia încheierii fişei de aptitudine prevăzute la art. 16 alin. (6).)
(2) Abrogat.
Art. 16
(3) Examenul medical la angajarea în muncă constă în:
a) anamneză medicală profesională şi neprofesională şi examenul clinic general, conform modelului dosarului medical prevăzut în anexa nr. 4;
b) examenele medicale clinice şi paraclinice, conform modelului de fişă prevăzut în anexa nr. 1.
Art. 22
Examenul medical periodic cuprinde următoarele:
a) înregistrarea evenimentelor medicale care s-au petrecut în intervalul de la examenul medical în vederea angajării sau de la ultimul examen medical periodic până în momentul examenului medical respectiv;
b) examenul clinic general, conform dosarului medical prevăzut în anexa nr. 4;
c) examenele clinice şi paraclinice, conform modelului de fişă prevăzut în anexa nr. 1 şi examenului indicat de către medicul specialist de medicina muncii;
..."

Vezi Monitorul Oficial:
[ link extern ]

Orice intrebare e binevenita.

Concluzie:
In medicina muncii nu mai au voie sa lucreze, incepind cu 01.01.2011, medicii specialişti în medicină generală ori în medicină de familie, care au obţinut, potrivit legii, atestat în specialitatea medicină de întreprindere
ionion2000, utilizator