Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contestatie decizie impunere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contestatie decizie impunere

In cazul in care contest o decizie de impunere in termenul legal, institutia publica are un termen legal de a ma chema in instanta? Mai este obligata aceasta sa-mi raspunda la contestatie in termen de 30 zile pt aplicarea dispozitiilor legale privind acordul tacit?
Va multumesc!
Conform prevederilor Codului de procedura fiscala, decizia de impunere se contesta in termenul legal, adica 30 de zile. In termen legal organul fiscal raspunde la contestatia dvs. Aceasta este procedura administrativa. Daca sunteti nemultumit de raspunsul la contestatie va puteti adresa instantei de contencios administrativ si fiscal in termen de cel mult 6 luni de la comunicarea raspunsului in temeiul legii 554 din 2004.
Multumesc. Si daca nu raspunde?