Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NOUL COR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NOUL COR

Un angajat incadrat in functia de modelier confectii - care avea cod cor vechi 347112, s-a schimbat COR-ul in 216306. Adica din grupa 3 s-a dus in grupa 2. Asta inseamna ca trebuie schimbat si salariul aferent, aplicandu-se coeficientii de ierarhizare (care sunt prevazuti in CCM) ?
In grupa 3, unde sunt absolvenţi ai învăţământului liceal, postliceal şi de maiştri,coeficientul din CCM este 1,3.
In pentru grupa 2, sunt inclusi specialiştii cu ocupaţii intelectuale şi ştiinţifice - coeficientul este 2.

Sau s-au schimbat si descrierile grupelor?
Aceeasi intrebare o am si eu.....in plus, daca functia de modelier confectii COR 347112 facea parte din grupa 3(inv.liceal, postliceal etc.) acum face parte din grupa 2(studii superioare), implicit este nevoie si de diploma de st.superioare? pentru ca salariatii incadrati pe aceasta functie nu au diploma de stud.superioare. ar trebui sa fac modificare de functie cu un corespondent pentru modelier dar din grupa 3 ?