Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... penalizari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

penalizari

Un angajat a avut in aceeasi luna doua referate diferite,unul pentru nemotivate si unul pentru nerespectarea regulilor interne.Poate fi penalizat cu 5% pentru fiecare abatere, iar procentul sa se cumuleze pentru retinerea din salariu?Adica este penalizat cu 10%(5%+5%) in acea luna.Daca nu care este solutia?
Da, poate fi penalizat cu 5% pentru fiecare abatere, iar procentul sa se cumuleze pentru retinerea din salariu
Conform Codului Muncii pentru fiecare abatere se poate aplica o singura sanctiune, iar dvs amintiti de doua abateri distincte. Atentie la perioada de aplicare - tot conform Codului muncii - de la 1 la 3 luni si se apluca la salariul de baza.

O zi buna!
Aplicarea sancţiunilor disciplinare nu se face în mod arbitrar de către angajator, ci ca urmare a unor reguli procedurale, care sunt stabilite în scopul de a asigura eficienţa combaterii unor acte şi comportamente dăunătoare muncii, şi de a stabili cu exactitate faptele, de a garanta dreptul de apărare al salariatului.
Pentru aceeaşi abatere disciplinară se poate aplica numai o singură sancţiune.
Sub sancţiunea nulităţii absolute, nici o măsură, cu excepţia avertismentului, nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile. In cazul in care nu a fost efectuata aceasta cercetare disciplinara, decizia de sanctionare este nula.
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri!