Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata sau pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata sau pentru limita de varsta

Buna ziua,
Sunt nascuta in 23.08.1955 , lucrez in invatamant ca educatoare din 1975 cu intrerupere de 3 ani, am 33 de ani vechime in invatamant si 37 in munca si as dori sa stiu cand pot iesi la pensie la limita de varsta sau anticipat conform noii legi.

Multumesc anticipat,
Legea 263/2010, in anexa 5 gasiti tabelul cu varstele standard de pensionare cu stagii complete si minime de cotizare, la adresa:
[ link extern ]
Pensia limita de varsta: in octombrie 2015, la 60 de ani si 2 luni

Pensia anticipata partiala: cu pana la 5 ani mai repede decat data de mai sus, deci oricand doriti, dar cu penalizare de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.

Pensia anticipata: la data cand impliniti 38 de ani si 2 luni vechime in munca (stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 2 luni plus 8 ani), fara penalizare.