Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala - perioada de diminuare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala - perioada de diminuare

Buna ziua, ma numesc Victoria, sunt nascuta in oct. 1954 si cf anexei 6 din legea 263, data iesirii la pensie la limita de varsta este anul 2014 la un stagiu complet de cotizare de 29 ani si 11 luni. In martie 2011 voi avea 37 ani de munca efectiv, fara nici o grupa.
Daca ma decid sa ies la pensie anul acesta la o vechime de 37 de ani, care este penalizarea care mi se va aplica si pe ce perioada? Va fi pe o perioada de 1 an pana voi depasi stagiul de 30+8 sau 35+8?
Am auzit ca daca ai 8 ani peste stagiul de cotizare poti iesi la pensie fara penalizare chiar daca nu ai varsta ceruta de lege.
__----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Valentin Mes...
Data inregistrarii:
Duminica, 24 Ianuarie 2010, 20:18

Profil utilizator
[Explicatii popularitate]
Data post: Sambata, 5 Februarie 2011, 20:29
Ati "auzit"bine,asa prevede Legea 263/2010.In cazul dv. pensie anticipata la 37 de ani si 11 luni.

________________________________________________________________

Multumesc mult pt raspuns Dl. Valentin, insa pe minie ma intereseaza cel mai mult care va fi perioada de penalizare : pentru 1 an pana fac 38 de ani de munca efectiv sau pentru 3 ani cand voi ajungela 60 de ani la limita de varsta? (sunt fortata de imprejurari sa ies anul acesta la pensie si una e o penalizare de 12 luni ori 0,75% si mult mai dezavantajos sa fie 36 luni ori 0,75% : de aceea as dori sa stiu sigur)
Inca o data multumesc!

--------------------------------------------------------------------------------

Daca nu indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata(37 ani si 10 luni)atunci penalizarea(pentru pensie anticipata partial) este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.De ex:La acest moment la 42 luni de anticipare,penalizarea este de 31,5%.La momentul septembrie 2011 pentru 36 luni de anticipare,penalizarea este de 27%.Penalizarile de mai sus se aplica pe toate lunile,pana la implinirea varstei standard de 59 ani si 11 luni.
1. La pensie anticipata puteati iesi incepand cu varsta de 54 ani si 11 luni daca aveati stagiul de cotizare de 37 de ani si 10 luni.
2. - La pensie anticipata partiala puteti iesi oricand, de la implinirea varstei de 54 de ani si 11 luni.
- Se penalizeaza cu 0,75% fiecare luna de anticipare fata de varsta standard (de 59 de ani si 11 luni).
- Daca va pensionati de la 01.03.2011 veti fi penalizata cu 0,75% x 33 luni = 24,75%.
3. Daca mai puteti face inca 10 luni de cotizare puteti iesi la pensie anticipata.
4. Legea nu prevede trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie anticipata.