Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... CUM POT PLATI UN CONTRACT DE RECLAMA PUBLICITARA ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

CUM POT PLATI UN CONTRACT DE RECLAMA PUBLICITARA INCHEIAT IN ALTA TARA?

Am un cabinet medical de medicina muncii SRL in Romania; am gasit o oportunitate de a incheia un contract de reclama publicitara, marketing in strainatate, intr-o tara vizitata de multi afaceristi romani. Intrebarea mea este daca pot deduce din veniturile cabinetului o suma de bani (cam 300 euro) lunar. Care sunt (daca exista) limitarile de suma, sau activitati pe care eu ca si cabinet am voie sa le contractez (evident sa le platesc, deci sa decontez din beneficiile cabinetului)
Multumesc, astept raspunsul daca ma poate indruma cineva
Cheltuielile de reclama si publicitate reprezinta cheltuielile efectuate pentru popularizarea numelui contribuabilului, produsului sau serviciului in baza unui contract scris, precum si costurile asociate producerii materialelor necesare pentru difuzarea mesajelor publicitare cand reclama si publicitatea se efectueaza prin mijloace proprii. Se includ in categoria cheltuielilor de reclama si publicitate si bunurile care se acorda in cadrul unor campanii publicitare ca mostre, pentru incercarea produselor si demonstratii la punctele de vanzare, precum si alte bunuri acordate cu scopul stimularii vanzarilor;
Asa ca, daca exista contract, cheltuiala este deductibila integral.