Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Sunt nascuta in 19.10.1957 si sunt in campul muncii din 1976 pana in prezent, de 36 de ani, dintre care 15 ani sunt de grupa a 2-a. Imi pot depune dosarul pentru pensie anticipata si cand anume? Multumesc.
Septembrie 2013 la varsta de 55 ani si 11 luni
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 11 luni iar stagiul comple de cotizare este de 30 de ani si 11 luni.

2. Pentru cei 15 ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 9 luni (deci acum aveti un stagiu de cotizare de 36 de ani + 3 ani si 9 luni = 39 de ani si 9 luni).

3. Asadar puteti solicita:
- pensie de limita de varsta la 57 de ani si 11 luni, in septembrie 2015;
- pensie anticipata (fara diminuare) la 55 de ani si 11 luni, inseptembrie 2013.