Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua,
Mama mea este nascuta in 19.10.1957.Lucreaza din 16.06.1976 pana in prezent. Pana in anul 1990 a avut gradul II de munca.
Intrebarea mea este urmatoarea: daca mama mea isi poate depune dosarul de pensie, cand va fi posibil acest lucru, si daca da, va fi pensie anticipata? Multumesc.
Pensie limita de varsta: in septembrie 2018, la 60 de ani si 11 luni.
Stagiul complet prevazut de lege = 30 de ani si 11 luni
Stagiul efectiv realizat = 37 de ani 2 luni si 15 zile (calculat la 01.09.2013)
Stagiul suplimetar pentru grupa de munca = 13 ani x 3 luni/luna = 39 luni = 3 ani si 3 luni
Total stagiu realizat = 37 ani 2 luni 15 zile + 3 ani 3 luni = 40 ani 05 luni 15 zile

Pensie anticipata (fara penalizare): din 19 septembrie 2013 (la 55 de ani si 11 luni).

Puteti intocmi dosarul de pensionare si depuneti-l la casa de pensii oricand din 19.09.2013.

Legea nr. 263/2010:
ART. 62
(1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.
(2) În cazul persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c), pentru obţinerea pensiei anticipate, pe lângă condiţiile prevăzute la alin. (1), este necesară şi realizarea stagiului minim de cotizare în specialitate, prevăzut în anexa nr. 6, şi care se află în una dintre următoarele situaţii:
a) sunt trecute în rezervă/au încetat raporturile de serviciu ca urmare a împlinirii limitei de vârstă în grad prevăzute de statutul cadrelor militare/poliţiştilor/funcţionarilor publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare sau ca urmare a reorganizării unor unităţi şi a reducerii unor funcţii din statele de organizare, precum şi pentru alte motive sau nevoi ale instituţiilor din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale;
b) sunt trecute în rezervă sau direct în retragere/au încetat raporturile de serviciu ca urmare a clasării ca inapt sau apt limitat pentru serviciul militar/serviciu de către comisiile de expertiză medico-militară.
(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordării pensiei anticipate nu se iau în considerare perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) şi g).
(4) Cuantumul pensiei anticipate se stabileşte în aceleaşi condiţii în care se stabileşte cel al pensiei pentru limită de vârstă.

ART. 63
La acordarea pensiei anticipate, reducerea vârstei standard de pensionare prevăzute la art. 62 alin. (1) nu poate fi cumulată cu nicio altă reducere reglementată de prezenta lege sau de alte acte normative.
ART. 64
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia anticipată se transformă în pensie pentru limită de vârstă şi se recalculează prin adăugarea perioadelor asimilate şi a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de suspendare a plăţii pensiei anticipate.
(2) Transformarea pensiei anticipate în pensie pentru limită de vârstă, în condiţiile prevăzute la alin. (1), se face din oficiu.
ana-cer, moderator
Daca are 14 ani in grupa II-a si sunt in procent de 100%
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 6 luni.
37 de ani si 3 luni(16/06/1976-16/09/2013)+3 ani si 6 luni=40 de ani si 9 luni.
-O reducere cu 3 ani a varstei standard de pensionare(60 de ani si 11 luni)
Limita de varsta la 57 de ani si 11 luni.
Pensie anticipata la 55 de ani si 11 luni.
Conditiile pentru pensie anticipata,sunt:
Vzarsta 55 de ani si 11 luni.
Stagiu de 38 de ani si 11 luni.
Potrivit celor postate va indeplini ambele conditii in data de 19/09/2013.
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Presupun ca are un stagiu efectiv de cotizare de 37 de ani din care 14 ani in gr. a II-a de munca, pentru care:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (60/11 - 3/0 = 57 de ani si 11 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 6 luni (37/0 + 3/6 = 40 de ani si 6 luni).

3. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 57 de ani si 11 luni, in septembrie 2015;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 11 luni, in septembrie 2013.

4. Poate depune dosarul pentru pensie anticipata incepand cu data de 19.09.2013.