Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... greseala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

greseala

Buna dimineata! Sunt cadru didactic, institutor II. Va rog sa-mi spuneti cui ar trebui sa ma adresez avand in vedere ca salariul meu pe luna octombrie a fost calculat gresit , in loc de o majorare cu 9 procente, acesta a fost majorat doar cu 6 procente, deoarece ultima grila sosita la scoala a fost cea insotita de Ordonanta 15 din luna ianuarie a acestui an (acestea au fost explicatiile secretarei). In baza carei legi, ordonante, hotarari ar fi trebuit ca salariul cadrelor didactice din invatamantul preuniversitar ar fi trebuit majorat cu 9%? Multumesc
De la 1 octombrie, salariile de bază din învăţământ se vor majora cu nouă la sută. Acest lucru este posibil datorită îndeplinirii indicatorilor precum creşterea produsului intern brut şi a nivelului productivităţii muncii. Conform prevederilor Ordonanţei de Guvern 15/2008, creşterea salariilor cu nouă la sută de la 1 octombrie era condiţionată de realizarea acestor indicatori. În caz contrar, majorarea ar fi fost de şase la sută, identică aceleia din prima tranşă operată la 1 aprilie.
In cazul in care procentul de majorare nu este cel prevazut in lege, va puteti adresa conducerii unitatii sau Inspectoratului scolar Judetean.
Pentru sectorul aparare, primele de vacanta se acorda sau nu?
Incapnad cu 1oct. se acorda majorarea de 6% tot pt.acelasi sector?