Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii de acordare a prenatalului si postnatalului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii de acordare a prenatalului si postnatalului

as dori un raspuns in legatura cu acordare prenatalului si postnatalului
care este ultima lege in acesata legatura?
cat trebuie sa ai pe cartea de munca ca sa potibeneficia?
Concediul de maternitate ( prenatal si postnatal) cu durata de 126 de zile va va fi acordat de catre medicul de familie si este reglementat de OUG 158/2005.

Beneficiaza de indemnizatia de maternitate salariatele care, in ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu medical inscrise in certificatul de concediu medical, au un stagiu de cotizare de cel putin o luna.

Din legea mentionata mai sus:
ART. 24
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar
concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea
medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a
concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiază, la cerere, de concediu pentru sarcină,
începând cu luna a 6-a de sarcină.
(4) În situaţia copilului născut mort sau în situaţia în care acesta moare în perioada
concediului de lăuzie, indemnizaţia de maternitate se acordă pe toată durata acestuia.

ART. 25
(1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul
stabilită conform art. 10.
(2) Indemnizaţia de maternitate se suportă integral din bugetul Fondului naţional unic de
asigurări sociale de sănătate.

ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor
lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la
limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia
pentru concedii şi indemnizaţii.
(2) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se
constituie baza de calcul al indemnizaţiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de
cotizare prevăzute la art. 8 alin. (2) şi (3), veniturile care se iau în considerare sunt:
a) indemnizaţiile de asigurări sociale de care au beneficiat asiguraţii, prevăzute la art. 8
alin. (2);
b) salariul de bază minim brut pe ţară din perioadele respective, pentru situaţiile prevăzute
la art. 8 alin. (3) lit. a) şi b);
c) indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul
copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.
148/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi
completările ulterioare, respectiv indemnizaţia pentru creşterea copilului cu handicap cu
vârsta cuprinsă între 3 şi 7 ani, potrivit Legii nr. 448/2006, republicată, cu modificările şi
completările ulterioare, pentru situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (3) lit. c).
(3) Prevederile alin. (1) se aplică şi în cazul pensionarilor de invaliditate gradul III, al
pensionarilor nevăzători, pe perioada în care se află în situaţiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit.
A şi B şi alin. (2) lit. c) şi d).
(4) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, pentru situaţiile prevăzute la
art. 9 şi 31, baza de calcul a indemnizaţiilor o constituie venitul lunar din prima lună de
activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuţia, cu respectarea prevederilor alin.
(2).
(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se
plătesc zilele lucrătoare.
(6) La stabilirea numărului de zile ce urmează a fi plătite se au în vedere prevederile legale
cu privire la zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, precum şi cele referitoare la stabilirea
programului de lucru, prevăzute prin contractele colective de muncă.
raducanucornelia:

1. - Concediul de maternitate = 126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal.
- Vezi OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate, actualizata si Normele de aplicare a ei.

2. - Concediul pentru cresterea copilului (CCC) este concediul de pana la 1 an, 2 ani sau 3 ani (in cazul copilului cu handicap) = se acorda dupa concediul de maternitate.
- Vezi OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, actualizata si Normele de aplicare a ei.

3. Dvs. despre care ati dorit sa intrebati?