avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... penalitati de intarziere in executie prestari servicii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

penalitati de intarziere in executie prestari servicii

Buna ziua,
- in contractul (contract de prestari servicii) incheiat intre (noi) persoane particulare si o firma, penalitatile sunt de 0,01 si dupa aceea nu este pus semnul "procente" %, sunt scrise mai departe cuvintele PER ZI.
- noi interpretam ca penalitatile sunt de 1% pe zi!!! si aceasta chiar daca este o scapare de dactilografiere!!!
- va rog sa ne raspundeti, multumim.
Ultima modificare: Joi, 26 Ianuarie 2012
iesiredinindiviziune, utilizator
Cel mai recent răspuns: silviu1975 , utilizator 12:27, 9 Iulie 2013
Dacă nu scrie in ce bază interpretaţi ?din punctul meu de vedere este extrem de fragilă interpretarea şi nu va tine.
Multumim,
in acest caz, care este de fapt valoarea minima legala care poate fi convenita intr-un contract, privind penalitatile?
0,01 % per zi, este DERIZORIU
daca este intr-adevar o greseala de dactilografiere din partea firmei, cum pot cere sa se corecteze?


DEDITA MIHAELA a scris:

Dacă nu scrie in ce bază interpretaţi ?din punctul meu de vedere este extrem de fragilă interpretarea şi nu va tine.


Firma este in intarziere deja de 6 saptamani in executarea obligatiilor contractuale fata de ce ne-am inteles prin acel contract.
Practic nu a facut nimic, nu face nimic... nu credem ca va face...
Daca noi vom cere penalitati, aceste penalitati nu vor acoperi nimic. Intarzierea lor ne strica proiectele. Chiar va trebui probabil sa facem treaba de la inceput cu alta firma. Asta ne va costa...
Care este valoarea minima care poate fi trecuta ca penalitati de intarziere in contractele de prestari servicii??? (Ne-ar fi de folos sa stim ce penalitati putem cere daca solicitam corectarea contractului la capitolul penalitati.)
Multumim.
Va rugam cel putin sa ne atasati la mesaj Model de contract de prestari servicii, onest, care sa fie impartial si pentru prestator si pentru beneficiari persoane particulare - mai ales in ce priveste partea cu PENALITATILE, procentul minim legal si cel maxim legal care se pot inscrie in contract...
Multumim.
Ultima modificare: Vineri, 27 Ianuarie 2012
Gabriela Mihai, Avocat
buna ziua

a-ti primit model de contract? ne puteti ajuta si me noi?

multumim

Alte discuții în legătură

Penalitati de intarziere mihaela_86 mihaela_86 Buna ziua, Am un contract de furnizare marfa cu un client in valoare de 7100 lei cu tva in care sunt prevazute penalitati de intarziere la plata de 0.01/ zi ... (vezi toată discuția)
Penalitati contract prestari servicii vladfr vladfr Salut! Ma pregatesc sa semnez un contract de prestari servicii care prevede penalitati, dupa cum urmeaza: - 2% pe zi din valoarea totala a contractului ... (vezi toată discuția)
Calcul penalitati intretinere adipir adipir Buna ziua ! va rog daca doreste cineva sa posteze un programel excel , sau in alta forma privind calculul penalitatilor pentru apa rece si canal-meteorica ... (vezi toată discuția)