Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prescriptia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prescriptia

ce articol din lege prevede prescriptia drepturi banesti catre angajati de la o societate cu capital majoritar de stat ?
Art. 268 C.mun.
(1) Cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate:
c) in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune, in situatia in care obiectul conflictului individual de munca consta in plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despagubiri catre salariat, precum si in cazul raspunderii patrimoniale a salariatilor fata de angajator;
......
Va multumesc=D>
daca am cerut in luna octombrie 2011 in instanta plata salariului suplimentar aferent 2008 2009 2010, se poate invoca exceptia prescrierii dreptului la actiune de catre parata? sau se calculeaza 3 ani de la data chemarii in judecata fiind in calitate de reclamant?
Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data de cand trebuia sa va achite salariul ...
Sumele ce nu se încadrează in termenul de 3 ani de la data când trebuia să le primiţi şi până aţi formulat cererea de chemare in judecată vor fi considerate prescrise, restul nu.