Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proces de partaj sau de iesire din indiviziune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proces de partaj sau de iesire din indiviziune?

buna seara,detin impreuna cu fratele meu,dupa decesul tatalui ns.,50% dintro garsoniera;ceilalti 50% apartin matusei mele.
deoarece fiica matusei locuieste in garsoniera,dorim ,eu si fratele meu,sa cerem in instanta iesirea din indiviziune; pe cala amiabila in 4 ani ,de cind avem mostenirea ,nu am reusit sa facem nicio intelegere.
cit costa taxele pt. un astfel de proces ?

3% din valoarea imobilului.
3% din valoarea masei partajabile
cind incepe cu procesul cu cit se taxeaza cererea de iesire din indiviziune? 3 % dintro valoare pe care o estimez eu ?
Costurile sunt:
1.-taxa judiciara de timbru- 3 % din valoarea masei partajabile ( daca numai aceasta garsoniera o aveti de partajat- 3 % din valoarea acesteia).
2.-onorariu expert constructor,
3.-onorariu expert consilier/parte- daca optati,
4.onorariu avocat- daca optati.

Edit later- timbrajul initial /provizoriu poate fi:
-conform valorii din tabelelor notarilor publici,
-conform valorii din certificatului fiscal de impunere,
-sau conform unei evaluari provizorii facute de reclamant care insa sa nu fie una derizorie.
Practica instantelor este diferita cu privire modalitate stabilirii evaluarii provizorii si a timbrajului initial.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
multumesc de raspuns; va rog sa-mi spuneti :unde trebuie deschis procesul de iesire din indiviziune ?