Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... valoare diurna pentru un pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

valoare diurna pentru un pfa

buna ziua! detin un pfa si m-ar interesa sa stiu cat este diurna legala pentru deplasari in afara orasului.multumesc
Daca va referiti la deplasari doar in tara, diurna se calculeaza in baza urmatoarelor acte normative: HG 1860/2006, Codul fiscal, Legea 118/2010,
- "Persoana aflată în delegare sau detaşare într-o localitate situată la o distanţă mai mare de 5 km de localitatea în care îşi are locul permanent de muncă primeşte o indemnizaţie zilnică de delegare sau de detaşare de 13 lei, indiferent de funcţia pe care o îndeplineşte şi de autoritatea sau instituţia publică în care îşi desfăşoară activitatea."
- Cod fiscal = suma cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare este deductibila la calculul impozitului pe profit in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice
- si art.55 C.fiscal
- reducerea de 25% incepand cu 01.07.2010

Deci, cei 13 lei devin dupa reducerea de 25%, 9,75 lei.
2,5 x 9,75 lei = 24,375 lei /zi

Dvs, puteti sa va faceti ce nivel de diurna doriti, insa diurna maxima legala deductibila fiscal este de 24,375 lei /zi.
Buna ziua,
In ianuarie 2011 nu s-a majorat si durna cu 15% ?
Aveti dreptate.
Am uitat de "celebra" lege 285 pentru salarizarea bugetarilor in 2011.
Chiar daca teoretic majorarea este de 15%, practic ea este mai mica.
Deci, 9,75 +15% = 11,21 lei
2,5 x 11,21 = 28,02 lei

Gabibi, multumesc ca m-ati corectat.
Aveti dreptate.
Am uitat de "celebra" lege 285 pentru salarizarea bugetarilor in 2011.
Chiar daca teoretic majorarea este de 15%, practic ea este mai mica.
Deci, 9,75 +15% = 11,21 lei
2,5 x 11,21 = 28,02 lei

Reducerea cu 25% si apoi majorarea se refera la diuna externa. Diurna interna a ramas 13*2.5 = 32.5

diurna interna nu s-a modificat.
numai cea externa a fost diminuata initial cu 25%, iar ulterior s-a marit cu 15%.

problema este ca titularul PFA nu beneficiaza de diurna, aceasta fiind o indemnizatie acordata salariatilor, conform codului muncii.

art. 48, alin. 5 din codul fiscal
Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
c) suma cheltuielilor cu indemnizaţia plătită pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice;

pct. 38 din norme
Sunt deductibile:
23. cheltuielile de delegare, detaşare şi deplasare, cu excepţia celor reprezentând indemnizaţia de delegare, detaşare în altă localitate, în ţară şi în străinătate, care este deductibilă limitat.

din prevederile legale susmentionate rezulta faptul ca pentru titularul PFA sunt deductibile cheltuielile de delegare, detasare si deplasare pentru care se prezinta documente legale (factura de cazare, bilet de trasnport, etc).
diurna reprezinta o cheltuiala deductibila limitat, acordata de angajator angajatilor sai pe perioada delegarii.