Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit

Buna dimineata!
Am declarat in D100 tot impozitul aferent trim 4.Pot depune rectificativa la aceata D100,in care sa declar acelasi impozit declarat pe trim 3,si sa reglez in D101 ?
Va multumesc!
Da, bineinteles ca asa se face. Este de fapt singura cale pe care o puteti urma in situatia data. Trebuie depus un 710 cu cifra de la nivelul trimestrului 3 si apoi pina pe 25 aprilie se depune 101 cu impozitul definitiv. Problema este plata care trebuia efectuata pina pe 25 ianuarie si s-ar putea sa platiti penalitati.
Incepând cu anul fiscal 2012 termenul de depunere al declaraţiei anuale de impozit pe profit (D 101) nu mai este 25 aprilie 2012, ci este 25 martie 2012...CEL PUTIN ASTA INTELEG DIN NOUL COD FISCAL! Este ok interpretarea mea...Aceste prevederi le vom folosi in anul 2012 pt declaratia D101 aferenta anului 2011?

"ART. 34 Declararea şi plata impozitului pe profit (în vigoare de la 1 ian. 2012)

(1) Declararea şi plata impozitului pe profit, cu excepţiile prevăzute de prezentul articol, se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare încheierii trimestrelor I - III. Definitivarea şi plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv se efectuează până la termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35.
ART. 35 Depunerea declaraţiilor de impozit pe profit (în vigoare de la 1 ian. 2012)

(1) Contribuabilii au obligaţia să depună o declaraţie anuală de impozit pe profit până la data de 25 martie inclusiv a anului următor, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (5) lit. a) şi b), alin. (14) şi (15), care depun declaraţia anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate.

(2) Contribuabilii prevăzuţi la art. 13 lit. c) şi e) au obligaţia de a depune şi declaraţia privind distribuirea între asociaţi a veniturilor şi cheltuielilor."

Doamna/domnisoara sunteti perfect pe langa subiect. In discutie era vorba de exercitiul financiar 2011 (01.01.2011-31.12.2011) nu de anul fiscal 2012 care incepe pe01.01.2012 si se termina pe 31.12.2012. In ianuarie 2013 ,sa fim sanatosi pina atunc,i discutam de inchiderea anului fiscal 2012.
Interventie moderator:

@George1962, va rog sa va contolati exprimarea fata de utilizatorii forumului. Nu este prima data cand va adresati intr-un mod necorespunzator celor care apeleaza la noi.

Dvs. nu sunteti cel corect informat, Ordonanta Guvernului nr. 2/2012 a modificat termenul de depunere al Declaratiei 101:

Articolul II
Declaraţia anuală de impozit pe profit pentru anul 2011 se depune de toţi contribuabilii, la organul fiscal competent, până la data de 25 martie 2012, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (5) lit. a) şi b) din Codul fiscal care depun declaraţia anuală de impozit pe profit pentru anul 2011 până la data de 25 februarie 2012.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

Nu v-am sters postarea eronata tocmai pentru a se face legatura intre ceea ce ati scris si afirmatia mea.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal