Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestatie OUG 121/1998
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestatie OUG 121/1998

Intrebare-intrebatoare...
Dupa epuizarea cailor de atac prevazute de actul normativ care reglementeaza raspunderea materiala a militarilor, respectiv Comisia de solutionare a contestatiilor si Comisia de jurisdictie a imputatiilor, urmatoarea actiune se adreseaza "instantelor judecatoresti competente"...
Avand in vedere ca cel care contesta nu mai face parte din "sistem" adica nu mai e cadru al MAIA, unde depune contestatia? La Tb. Bucuresti sectia contencios sau la Tb. Militar Teritorial?
Multumesc anticipat pt. raspunsuri

SCUZATI GRESEALA DIN TITLU... ESTE VORBA DE OG 121/1998 NU DE OUG....
Lipi, utilizator
La Tribunalul Bucuresti - Sectia Contencios Administrativ.
Contestatia consta de fapt intr-o actiune in contencios administrativ? Fiind vorba de decizia comisiei de jurisdictie a imputatiilor, ca organ central, oare nu este competenta Curtea de apel? Precizez ca ma intereseaza si pe mine acest subiect. Multumesc
Curţile de apel judecă în primă instanţă, printre alte litigii, procesele şi cererile în materie de contencios administrativ privind actele autorităţilor şi instituţiilor centrale.