Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general curs euro de referinta pt.cifra de afaceri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

curs euro de referinta pt.cifra de afaceri

buna ziua
ce valoare are cursul euro pt. calcululul cifrei de afaceri pe 2011?
multumesc
Cursul euro folosit pt CA difera in functie de ceea ce se intelege (sau la ce foloseste CA) prin CA (asa cum si continutul CA difera): cea pt perioada trimestriala de plata a tva, cea pt plafonul de scutire pt intrepr mici, cea pt bilant...

Daca va foloseste, cursul la 31.12.2011 a fost de 4.3197 lei.
Daca va referiti la pragul de 35.000 lei, pentru a deveni platitor de TVA, se foloseste cursul de la data aderarii Romaniei la UE de 3.3817 lei/euro, adica aproximativ 119.000 lei.