Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Persoane in intretinere, coasigurati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Persoane in intretinere, coasigurati

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
un salariat are un copil, 23 ani , student, bursa 300 lei - angajatul nu poate beneficia de deducere suplimentara pentru ca fiica are bursa peste 250 lei,

dar deoarece are intre 18 -26 ani, este studenta, este considerata asigurata fara plata (coasigurat) ?

multumesc anticipat!
Coasigurati pot fi doar parintii sau sotul/sotia, declarati ca persoane in intretinerea asiguratului.
@inasandu,

Cf. Cod Fiscal:
" Persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc 250 lei lunar."

Nu sunt considerate persoane aflate în întreţinere:

persoanele fizice care deţin terenuri agricole şi silvice în suprafaţă de peste 10.000 mp în zonele colinare şi de şes şi de peste 20.000 m2 în zonele montane

Soacra fiind ruda sotului de gr.1,o puteti declara persoana in intretinerea dvs.pt. deducerea suplimentara la impozitul/salariu. daca nu are venit sau venitul este mai mic de 250lei/luna si nu detine teren agricol si silvic in supprafetele reglementate,dar nu o puteti declara ca fiind coasigurata dvs. la asigurarea de sanatate.
Calitate de coasigurat la sanatate al unui asigurat poate avea doar sotul/sotia,copil/parinte,in cf. cu Legea sanatatii.
Va multumesc frumos pentru informatii.

Toate cele bune!