Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salar minim studii superioare 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salar minim studii superioare 2012

Daca salariul minim brut pe tara este de 700 ron, care este nivelul salarial pentru studii medii si superioare?
Azi este a 19-a zi, adica ultima. Multumesc.
Nu exista niciun nivel salarial pentru studii medii sau superioare ... de la 01.01.2011 nu mai exista CCMN , astfel incat nu exista coeficienti de ierarhizare care sa se aplice.
Acestia pot fi aplicati numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.
Multumesc pentru promptitudine, dar vechiul CCMN incheiat in 2011 este valabil pana in 2014.
Ce OG sau HG il abroga?

CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL
PE ANII 2011-2014
Încheiat conform art. 10 şi 11 din Legea nr. 130/1996, republicată, înregistrat la
Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei cu nr.
Pentru anul 2012, grila de ierarhizare din art.40, alin.(2) va avea ca referinţă următorii
coeficienţi minimi de ierarhizare:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,2.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,2;
2. postliceală – 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,5.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii
superioare – 2.

Si CCM la nivel de unitate devine obligatoriu pentru un nr. de minim 50 angajati sau minim 20?
Acel CCMN nu a fost adoptat.
Acel CCMN la care va referiti a ramas in stadiu de proiect , acesta ne intrand in vigoare ...prin urmare, nu aveti cum sa invocati un act care nu-si produce efecte juridice.