Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un model de grila de salarizare pentru o societate privata . Trebuie sa o anexez la CCM la nivel de societate. Mentionez ca depun pentru prima data un astfel de contract la ITM.
Va multumesc!!
mitrofan emilia, utilizator
Puteti lua ca model grila care era prevazuta in fostul CCMN 2007/2010, si anume:

1. Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.

2. Coeficientii de salarizare de la pct.1 se aplica la salariul minim negociat pe unitate.