Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum imi pot recupera cartea de munca de la o firma la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum imi pot recupera cartea de munca de la o firma la care am lucrat acum 2 ani?

acum 3 ani m-am angajat la o firma din bucuresti - x,aveam carte de munca de 2 ani.am incetat colaborarea cu acea firma dupa nici un an.de atunci adica de aproximativ 2 ani firma respectiva refuza practic sa imi inapoiieze cartea de munca in ciuda insistentelor mele pe motiv ca fata ce se ocupa de cartile de munca a facut niste greseli si cartile de munca au fost trimise la itm pentru a se repara acele "greseli". problema e ca au trecut 2 ani.doamna de la firma angajatoare mi-a spus ca dureaza pana "corecteaza cartile de munca".de atunci am fost angajata la alta firma - y- de unde plec acum pt a ma angaja la o alta -z.cum imi pot recupera cartea de munca pt ca sunt conditionata sa aduc cartea de munca dar ultimul loc de munca de la firma -y,nu este trecut.ce se va intampla cu continuitatea mea in cartea de munca?va rog sa ma ajutati.multumesc
Incepeti prin a face o reclamatie la ITM in raza teritoriala in care soceiatea are sediul in care sa spuneti problema inclusiv explicatiile date de angajator. In acest fel solicitati ITM sa va spuna daca carnetele de munca sunt la ei. Dati detalii despre societate dar si despre dvs. , adica CNP si daca se poate seria si nr. cartii de munca.
Dupa care actionati in judecata societatea , litigiile de munca sunt solutionate de catre Tribunal si sunt scutite de taxa de timbru
roxy_marya a scris:

acum 3 ani m-am angajat la o firma din bucuresti - x,aveam carte de munca de 2 ani.am incetat colaborarea cu acea firma dupa nici un an.de atunci adica de aproximativ 2 ani firma respectiva refuza practic sa imi inapoiieze cartea de munca in ciuda insistentelor mele pe motiv ca fata ce se ocupa de cartile de munca a facut niste greseli si cartile de munca au fost trimise la itm pentru a se repara acele "greseli". problema e ca au trecut 2 ani.doamna de la firma angajatoare mi-a spus ca dureaza pana "corecteaza cartile de munca".de atunci am fost angajata la alta firma - y- de unde plec acum pt a ma angaja la o alta -z.cum imi pot recupera cartea de munca pt ca sunt conditionata sa aduc cartea de munca dar ultimul loc de munca de la firma -y,nu este trecut.ce se va intampla cu continuitatea mea in cartea de munca?va rog sa ma ajutati.multumesc

trebuie sa mentionez ca la sfarsitul colaborarii cu aceasta firma nu am primit nici un act doveditor al incheierii colaborarii.(nota de lichidare sau altceva)
În situaţia în care te afli, sunt posibile următoarele variante:
1. Ori prima firmă la care ai lucrat nu vor pur şi simplu să-ţi dea cartea de muncă;
2. Ori prima firmă la care ai lucrat a pierdut cartea de muncă;
3. Ori, într-adevăr, prima firmă a dus cartea de muncă la ITM, ptr. corectarea acelor greşeli.
Concret, tu trebuie să mergi la ITM Bucureşti cu o cerere în care specifici concret situaţia în care te afli, iar aceştia sunt obligaţi să-ţi dea un răspuns în 30 de zile.
Dacă în urma răspunsului vei afla că la ITM nu se află cartea ta de muncă, este clar că rămân valabile primele 2 variante, situaţie în care dai firma în judecată, ptr. neglijenţă în serviciu.
În ceea ce priveşte vechimea în muncă la următoarele firme la care ai lucrat, din moment ce nu figurezi în cartea de muncă, vei lua de la aceste firme adeverinţe de vechime care vor fi trecute în cartea de muncă de către firma la care lucrezi în prezent, după ce îţi vei recupera cartea de muncă sau, dacă a fost pierdută, după ce îţi întocmeşti altă carte de muncă.
multumesc frumos pentru sfaturi!
O solutie mai rapida, este sa mergeti la ITM Bucuresti si sa aflati la ce inspector este arondata firma la care ati lucrat si acesta va va spune exact situatia carnetului de munca al dvs. :)