Forum Discuţii juridice Executare silită s-a prescris sau nu?
Discuție deschisă în Executare silită

s-a prescris sau nu?

buna ziua va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc vis-a-vis de implinirea termenului de prescriptie
povestea e foarte lunga am sa incerc sa o redau succint. e vorba despre un proces penal de vatamare corporala grava. spitalul judetean s-a constituit parte civila pentru suma de 83.567 lei. procesul pe instanta de fond s-a finalizat printro sentinta penala pronuntata in data de 26.06.2006 cu termen de apel in 10 zile, au fost acceptate pretentiile spitalului. apelul a fost introdus si respins ca nefondat in 25.11.2008, cu recurs in 10 zile. recursul de asemenea a fost introdus si respins ca nefondat in 10.02.2009. nici apelul si nici recursul nu au modificat deloc hotararea data de instanta de fond.
principala mea intrebare este de cand curge termenul de prescriptie? am inteles ca de la data la care se naste dreptul de a cere executarea silita. si in speta de fata cand sa nascut mai exact acest drept? somatia de la executor am primito abia in 26.10.2011 si vreau sa stiu daca obligatia catre spital s-a prescris sau nu.
Hotarare dvs. a ramas definitiva la data de 10.02.2009 prin respingerea recursului, deci termenul de 3 ani curge de la aceasta data.
Cererea de executare silita a fost formulata in interiorul intervalului de 3 ani si a intrerupt termenul de prescriptie, prin urmare nu a intervenit la data cererii prescriptia dreptului de a cere executarea pe cale silita.
Multumesc de informatie. Unii sustineau ca in cazul incare sentinta data de fond nu se modifica. Termenul de prescriptie curge de la data pronuntarii sentintei instantei de fond
Nu, este eronata o astfel de sustinere.
Lucrurile sunt simple si logice.
Cand pot sa pun in executare o hotarare?
Cand ramane definitiva.
Cand ramane hotararea instantei de fond definitiva?
In cazul dvs. cand s-a respins recursul.
Aveti mai jos disp. art 416 c.proc.pen.pentru lamurire:

Rămânerea definitivă a hotărârii primei instanţe
Hotărârile primei instanţe rămân definitive:

1. la data pronunţării, când hotărârea nu este supusă apelului şi nici recursului;

2. la data expirării termenului de apel:

a) când nu s-a declarat apel în termen;

b) când apelul declarat a fost retras înăuntrul termenului;

3. la data retragerii apelului, dacă aceasta s-a produs după expirarea termenului de apel;

4. la data expirării termenului de recurs în cazul hotărârilor nesupuse apelului sau dacă apelul a fost respins:

a) când nu s-a declarat recurs în termen;

b) când recursul declarat a fost retras înăuntrul termenului;

5. la data retragerii recursului declarat împotriva hotărârilor menţionate la pct. 4, dacă aceasta s-a produs după expirarea termenului de recurs;

6. la data pronunţării hotărârii prin care s-a respins recursul declarat împotriva hotărârilor menţionate la pct. 4.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Nu se aplica prevederile art 377 c pr civ? Intradevar e vb de parte de drept civil in cadrul unui proces penal
Vorbim de o hotarare penala si de executarea silita a unei obligatii ce face obiectul laturii civile din aceasta hotarare.