Forum Discuţii juridice Executare silită Cerere executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Cerere executare silita

Se poate inainta si supune executarii silite retrocedarea unui imobil aflat inca in stadiul de apel existand o hotarare judecatoareasca din acest an, dar care este in termen de apel/recurs?este vorba de un imobil revendicat in baza legii 10 si cu acte de vanzare cumparare cu plata in rate incheiat in anul 2004. nu s-au avut in vedere la judecarea procesului prevederile legii nr 165/2013.
In hotararea data este anulat acel contract de vanzare cumparare.
ce solutii exista in acest caz? Am introdus la judecatorie contestarea actiunii de executare care a fost intreprinsa de reclamanti fara a fi terminate toate caile de atac.Va multumesc.
Hotararile judecatoresti devin executorii la momentul ramanerii acestora definitive.

Hotărârile primei instanţe rămân definitive:

1. la data pronunţării, când hotărârea nu este supusă apelului şi nici recursului;

2. la data expirării termenului de apel:

a) când nu s-a declarat apel în termen;

b) când apelul declarat a fost retras înăuntrul termenului;

3. la data retragerii apelului, dacă aceasta s-a produs după expirarea termenului de apel;

4. la data expirării termenului de recurs în cazul hotărârilor nesupuse apelului sau dacă apelul a fost respins:

a) când nu s-a declarat recurs în termen;

b) când recursul declarat a fost retras înăuntrul termenului;

5. la data retragerii recursului declarat împotriva hotărârilor menţionate la pct. 4, dacă aceasta s-a produs după expirarea termenului de recurs;

6. la data pronunţării hotărârii prin care s-a respins recursul declarat împotriva hotararii

- art. 416 Cpc
Referitor la celelalte aspecte? se putea introduce cerere de executare silita in cazul in care nu s-a judecat apelul/ Am primit somatie de la un BEJ in acest sens.ce pot face in acest caz? termenul pentru contestarea cererii il am luni.este legal?
Ca regula, daca s-a facut cerere de apel si este in curs de judecata ori daca inca nu a expirat termenul de apel, nu se putea demara executarea silita intrucat hotararea nu este definitiva, potrivit C.p.c.
Puteti face contestie la executare in termen de 15 zile de la primirea somatie.
Madalina_Pascu a scris:

Ca regula, daca s-a facut cerere de apel si este in curs de judecata ori daca inca nu a expirat termenul de apel, nu se putea demara executarea silita intrucat hotararea nu este definitiva, potrivit C.p.c.

Si ca exceptie?