avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1856 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Optiune impozit venit 3% micro
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Optiune impozit venit 3% micro

Societate infiintata in data de 02.12.2011 cu vector fiscal impozit pe profit, doreste inregistrarea ca platitor de impozit pe venit de 3% incepand cu anul fiscal 2012 (01.01.2012). Primul angajat va fi cu data de 31.01.2012. Poate depune 010 pe 31.01.2012 pentru trecerea la impozitul pe venit de 3% ?
(ma gandesc ca este la limita celor 60 de zile de la infiintare)
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: daniela62 , utilizator 19:05, 30 Ianuarie 2012
Conform art. 112 indice 2 alin. 4 Cod fiscal, o persoana juridica romana care este nou-infiintata poate opta sa plateasca impozit pe veniturile microintreprinderilor, incepand cu primul an fiscal, daca condiţia prevazuta la art. 112 indice 1 lit.d) - capitalul social este detinut de alte persoane, altele decat statul - este indeplinita la data inregistrarii la registrul comertului si conditia prevazuta la art. 112 indice 1 lit. b) - are de la 1 la 9 angajati inclusiv - este indeplinita in termen de 60 de zile inclusiv de la data inregistrarii.
daniela62 a scris:

Societate infiintata in data de 02.12.2011 cu vector fiscal impozit pe profit, doreste inregistrarea ca platitor de impozit pe venit de 3% incepand cu anul fiscal 2012 (01.01.2012). Primul angajat va fi cu data de 31.01.2012. Poate depune 010 pe 31.01.2012 pentru trecerea la impozitul pe venit de 3% ?
(ma gandesc ca este la limita celor 60 de zile de la infiintare)
Multumesc.



Parerea mea este ca trebuia sa optati la infiintare ca platitor de impozit pe venit (micro), avind termen de 60 zile pt angajarea unui salariat. In caz contrar, se trecea la platitor de impozit pe profit de la infiintare.

Daca ati optat la infiintare pt platitor de impozit pe profit, pt a trece la platitor de impozit pe venit (micro), trebuia ca la 31.12.2011 sa indepliniti conditiile, adica sa fi avut un angajat.

Consider ca in anul 2012 firma ramine platitoare de impozit pe profit, numai cu 01.01.2013 se mai poate trece la plata imp pe venit (daca sint indeplinite conditiile la 31.12.2012)
Multumesc pentru raspunsuri, asa este, conditiile trebuiau indeplinite la data de 31.12.2011.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notificare nedepunere declaratie 100 florentinadaniela florentinadaniela Buna ziua, Am infiintat un SRL in decembrie 2012, iar in aprilie 2013 am mers la ANAF pentru inregistrarea fiscala si in scopuri de TVA. In declaratia de ... (vezi toată discuția)
Trecere de la impozit pe profit la microintreprindere Ionut Gogosaru Ionut Gogosaru Va rog sa-mi spuneti, daca pot trece de la impozit pe profit la microintreprindere, daca nu am in prezent nici un angaja. Eu as vrea sa trec de la 01.01.2013 ... (vezi toată discuția)
Penalitati si majorari csabike csabike In aprilie 2006 am infiintat o firma si am optat pentru plata impozit microintreprindere. Firma nu a avut activitate pana in septembrie, nu a avut angajati. ... (vezi toată discuția)