avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto - o altfel de intrebare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto - o altfel de intrebare

Buna seara!
Referitor la taxa auto am citit mai multe subiecte de pe acest forum dar problema mea este putin mai complicata si delicata in acelasi timp.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.
Am discutat cu un avocat in urma cu aproximativ 2 luni de zile si am intentat un proces pentru a nu mai plati taxa de prima inmatriculare pentru o masina adusa din strainatate.
Stiind ca s-a schimbat legea, mai am vreo sansa sa castig acest proces, tinand cont ca atunci cand am intentat procesul era in vigoare o alta lege?
Va multumesc anticipat.Astept cu nerabdare raspunsurile dumneavoastra.
Cel mai recent răspuns: Kent8d , utilizator 01:41, 29 Ianuarie 2012
Sansele sunt aceleasi pe care le aveati in perioada legii vechi.
BicovStefan a scris:

Sansele sunt aceleasi pe care le aveati in perioada legii vechi.

Am inteles.Si exista vreo sansa de castig?Ce parere aveti dumneavoastra?
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Sigur ca exista,instantele in mare parte au dat solutii favorabile .
BicovStefan a scris:

Sigur ca exista,instantele in mare parte au dat solutii favorabile .



Domnule avocat, va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.
Mi-ati facut seara frumoasa prin raspunsul de mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exonerarea de taxa de prima inmatriculare (2012) StefanR StefanR Buna ziua, Am cautat raspunsul in prealabil dar nu am gasit ceva sa ma multumeasca. Iata intrebarea: Se poate da statul in judecata pentru a nu plati ... (vezi toată discuția)
Taxa de prima inmatriculare poroma poroma din cate am inteles prin castigarea procesului as fi scutit de plata taxei de prima inmatriculare dar ar trebui pe urma sa platesc taxa de mediu care e ... (vezi toată discuția)
Divort cu minor Georgiana Şara Georgiana Şara Buna seara domnule avocat... as avea nevoie de un raspuns pt ca nu stiu ce se va intampla dupa divort.... mentionez ca vreau sa divortez de soțul meu din ... (vezi toată discuția)