avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Buna,va rog sa-mi raspundeti, la ce virsta as avea dreptul sa beneficiez de pensie la limita de virsta? Avind urmatoarele date personale;sex F.nascuta in anul 1958.20.11.Liceul peagogic ,INVATAMINT.Angajata la data de 1.09.1978 ,lucrez in acelasi domeniu si in prezent.;O zi buna.
Cel mai recent răspuns: Ioana Aldea , Consilier juridic 09:41, 29 Ianuarie 2012
Pensie pt.limita de varsta in luna februarie 2020,cand impliniti 61 ani si 3 luni,stagiu complet de cotizare de 31 ani si 3 luni.Pensie anticipata cand indepliniti conditia de stagiu de 39 de ani si 3 luni.Pensie anticipata partiala in februarie 2015.
Conform anexei nr. 5 la Legea 163/2010 pentru un stagiu complet de cotizare, veti beneficia de pensie de limita de varsta in februarie 2020.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipatã VoiculescuC VoiculescuC data naşterii 31.05.1960 vechime muncă 33 ani din care 25 condiţii deosebite.Când mă pot pensiona anticipat. Mulţumesc. (vezi toată discuția)
Datele beneficierii de pensie anticipatã ºi pentru limitã de vârstã nikifeldrihan nikifeldrihan va rog sa-mi spuneti in situatia in care am 9 ani de grupa 1 si 39 de ani de cotizatie fiind nascut in13 aug 1956, sex masculin, la ce virsta pot iesi dupa ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala Ilonka59 Ilonka59 Buna ziua. Sunt femeie nascuta in anul 1959, luna februarie. Vreau sa stiu cand am dreptul la pensia anticipata partiala, daca am lucrat 36 de ani. (vezi toată discuția)