Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune la un mediator : Procedura legala ? este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune la un mediator : Procedura legala ? este recunoscuta legal ?

In cazul unei succesiuni
1 ).Un avocat poate rezolva problema in instanta dar veti plati taxa de timbru de 3% din valoarea masei succesorale si va dura ceva timp.
2 ). La notar timpul e mai scurt insa costurile putin mai mari.
3 ). Cea mai convenabila varianta este prin procedura medierii unde este scutita de taxa de timbru si platiti doar onorariul mediatorului (cam 500 lei)
--- Este legal ? se poate asa ceva ? Sunt recunoscute de autoritatile statului documentele facute de mediator ?
Mai trebuie autentificate la notar ? care ar fii costurile

procedura la mediator este subordonata celei din instanta / notariat. adica, daca va duceti la notariat, tot trebuie sa va duceti la instanta / notariat cu acordul de mediere.

din punctul meu de vedere, cel mai ieftin : va duceti intai in instanta, faceti o actiune, va duceti apoi la mediator faceti acordul de mediere, cu care va intoarceti in instanta.

Cereti sa vi se returneze taxa de timbru si iesiti ultra-ieftin !
Medierea si organizarea profesiei de mediator este reglementata prin Legea 192/2006, cu modificarile si competarile ulterioare. Acordul de mediere este este un inscris sub semnatura privata, care poate fi incuviintat de instanta de judecata sau autentificat de catre notarul public, si exprima acordul de vointa al partilor, intelegerea pe care acestia o fac, in privinta unor drepturi de care ei pot dispune.
Asa cum s-a aratat mai sus, depunerea acordului de mediere la instanta de judecata, pentru a obtine hotararea de expedient, ofera posibilitatea, celui interesat, de a solicita restituirea taxei judiciara de timbru (3%).
O seara placuta!
Succesiunea se face numai la notariat., aceasta fiind o procedură necontencioasă. Dezbaterea succesiunii se poaate face numai la notariat, în cal amiabil, deoarece numai notariatele deţin "Registrul de evidenţă succesiuni" care este un registru unic precum şi un registru "OPIS AL SUCCESIUNILOR".Aceste evidenţe sunt ţinute strict, de notariate-.
sper ca nu cumva vreti sa spuneti ca nu se poate face prin instanta ?
benga112 a scris:

In cazul unei succesiuni
1 ).Un avocat poate rezolva problema in instanta dar veti plati taxa de timbru de 3% din valoarea masei succesorale si va dura ceva timp.
2 ). La notar timpul e mai scurt insa costurile putin mai mari.
3 ). Cea mai convenabila varianta este prin procedura medierii unde este scutita de taxa de timbru si platiti doar onorariul mediatorului (cam 500 lei)
--- Este legal ? se poate asa ceva ? Sunt recunoscute de autoritatile statului documentele facute de mediator ?
Mai trebuie autentificate la notar ? care ar fii costurile

Daca gasiti mediator care sa va ia 500 lei sigur ca ar fi bine.
Sa aveti insa grija ce veti semna...
La instanta trebuie mers apoi si nu la notar.Cel mult sa aveti un avocat care sa analizeze continutul actului.
Notarul va taxeaza oricum...