Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cum pot continua scoala in Germania copiii romani?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cum pot continua scoala in Germania copiii romani?

Buna ziua,am doi copii (o fata in clasa a 10 a si un baiat in clasa a 2 a). Tatal este plecat in Germania trebuie sa plecam si noi dar copii nu cunosc deloc limba germana. Cum pot continua scoala?
Vor continua cursurile acolo, dupa echivalarea studiilor. Cand ajungeti acolo copii vor incepe cursuri intensive de germana. Studiile sunt din cate stiu gratuite (cel putin in Frankfurt)
cristiandaniel a scris:

Buna ziua,am doi copii (o fata in clasa a 10 a si un baiat in clasa a 2 a). Tatal este plecat in Germania trebuie sa plecam si noi dar copii nu cunosc deloc limba germana. Cum pot continua scoala?

Elevii de liceu romani care ajung in Germania trebuie sa isi vizeze diploma de scoala generala din Romania la inspectoratele scolare de pe raza domiciliului si apoi sa aplice pe ea apostila de la Haga. Acestea trebuie traduse si legalizate la notar. Procedurile de echivalare/recunoastere diplome si adresele inspectoratelor scolare judetene:
[ link extern ]
Infomatii detaliate despre continuarea studiilor in Germania gasiti aici:
[ link extern ] /
L.C.